Areszt śledczy
Głównym celem osadzenia podejrzanego w areszcie śledczym jest zagwarantowanie prawidłowości przeprowadzanego śledztwa. Decyzja o skierowaniu podejrzanego do aresztu śledczego jest podejmowana w momencie, gdy istnieje w stosunku do niego przypuszczenie ucieczki, zacierania śladów lub powtórzenia czynu o który jest podejrzewany. Należy pamiętać, że areszt śledczy nie jest więzieniem. Podczas przebywania w areszcie śledczym nadal mamy do czynienia z domniemaniem niewinności. Faktor ten nie ułatwia jednak sytuacji w jakiej znajduje się podejrzany w chwili otrzymania nakazu aresztowania ani samego aresztowania.
W takich sytuacjach mogę Państwu pomóc w następujący sposób:
– doradzę Państwu jak najlepiej zachować się podczas takich wydarzeń, aby nie dać organom ścigania powodu do podejrzeń o zamiarze ucieczki lub dotyczących zamiaru ponownego popełnienia czynu zabronionego.
– w sytuacji gdy nakaz aresztowania został już wydany, bądź przebywają Państwo już w areszcie śledczym, istnieje możliwość co najmniej skrócenia pobytu w areszcie. Moja pomoc dla Państwa może polegać w tym zakresie na zbadaniu podstaw aresztowania lub złożeniu zażalenia na postanowienie o tymczasowym aresztowaniu.
Badanie podstaw aresztowania
Co prawda po sześciu miesiącach przebywania w areszcie śledczym, badanie prawidłowości podstaw aresztowania następuje z urzędu, jednak osadzony już od początku aresztowania chce wyjść na wolność. Tak długo jak podejrzany znajduje się w areszcie śledczym, może on w każdym czasie wnioskować o zbadanie prawidłowości podstaw osadzenia go w areszcie. Podczas postępowania ustnego otrzymują Państwo możliwość zrobienia dobrego wrażenia na sędzi, który wydał nakaz aresztowania. Decyduje on o tym, czy Państwa pobyt w areszcie śledczym zostanie wstrzymany czy też nie.
Należy pamiętać o tym, że samo badanie podstaw aresztowania jest bardzo szybko odbywającym się procesem. Postępowanie ustne musi odbyć się w ciągu dwóch tygodni od złożenia wniosku o tymczasowe aresztowanie, natomiast sama decyzja musi być podjęta w ciągu tygodnia. Poza tym o sprawdzenie podstaw prawidłowości aresztowania można wnioskować już po upływie dwóch miesięcy od momentu aresztowania, jeśli ma ono trwać dłużej niż 3 miesiące.
Zażalenie na postanowienie o tymczasowym aresztowaniu
Alternatywną możliwością do wniosku o zbadanie podstaw aresztowania jest zażalenie na postanowienie o tymczasowym aresztowaniu. Po złożeniu takiego zażalenia, sąd wyższej instancji (a więc nie sędzia, który wydał postanowienie) sprawdza czy tymczasowe aresztowanie powinno zostać wstrzymane lub anulowane. Jednakże takie zażalenie może zostać złożone TYLKO raz. Postępowanie mające na celu rozpatrzenie słuszność takiego zażalenia może trwać dłużej niż postępowanie mające na celu badanie podstaw aresztowania i może być prowadzone bez możliwości osobistego stawiennictwa oraz wywarcia wrażenia na sędzi.
Wizyta w zakładzie penitencjarnym (Justizvollzugsanstalt)
Czasem zdarza się, ze pozbawienie wolności jest niezbędne i podejrzany jest zmuszony pozostać w areszcie śledczym do momentu ewentualnego zwolnienia. W takich sytuacjach wspieram rodzinę podejrzanego i pomagam im nawiązać kontakt z członkiem rodziny osadzonym w areszcie śledczym oraz podejmuje wszystkie niezbędne kroki do tego, aby w razie potrzeby umożliwić rodzinie odwiedziny. Aby podjąć takie kroki należy ustalić miejsce przebywania aresztowanego, co z reguły jest łatwiejsze, jeżeli rodzina dała wskazówki na miejsce zatrzymania. Po ustaleniu miejsca przebywania aresztowanego należy powiadomić odpowiednią prokuraturę. Prokurator udziela zezwolenia na wizytę. Ostatnim krokiem jest ustalenie terminu wizyty z odpowiednim ośrodkiem penitencjarnym. Jeżeli nie ma innych przeszkód, należy pamiętać jeszcze o tym, że:
– podczas wizyty w ośrodku rozmowy mogą być prowadzone tylko w języku niemieckim. W sytuacji gdy odwiedzającemu z jakichś względów to nie odpowiada, z urzędu zostaje przydzielony tłumacz, którego zadaniem jest kontrola przebiegu rozmowy, w szczególności tego, aby nie dotyczyła ona prowadzonego postępowania.
– regulaminy poszczególnych ośrodków różnią się w zależności od tego w jakim Bundeslandzie się znajdują. Z reguły aresztowany może być odwiedzany co dwa tygodnie. Podczas jednorazowej wizyty dozwolona jest obecność maksymalnie trzech odwiedzających.